Dreimalig Dreimalig Grenzenlos besonders 19. Juni 2024

Svátek pro všechny generace

Vydařené zakončení Bavorsko-české dětské akademie

Pod heslem „Děti se setkávají se seniory“ pozval spolek Evropský region Dunaj-Vltava 27. září 2018, kdy panovalo nádherné časně podzimní slunečné počasí, hosty na závěrečnou slavnost „Bavorsko-české dětské akademie“. Společné posezení u kávy a sladkého pečiva zpestřila napínavá zábava: Na programu bylo losování vítězů atraktivních balíčků s přeshraničními specialitami, které v průběhu celého roku tvořily společnými silami české a německé děti.

Závěrečná slavnost byla vyvrcholením celého projektu „Bavorsko-česká dětská akademie. Společné objevování regionálních produktů“, který byl realizován ve spolupráci s Krajským úřadem Jihočeského kraje.

Cílem projektu bylo přiblížit dětem a mládeži při různých akcích a výletech různorodost řemesel a kulinářství na obou stranách hranice a probudit v nich vědomí pospolitosti přes hranice zemí. A co může motivovat víc, než společně vytvořený produkt, který je na konci představen veřejnosti a od obalu až po obsah reprezentuje společnou myšlenku? Závěrečná slavnost, na kterou byli pozváni senioři z okresu Freyung-Grafenau, pak propojila svět dětí se světem dospělých.

Projekt začal už na jaře návštěvou třídy z Gymnázia v Českých Budějovicích, která na pozvání spolku Evropský region Dunaj-Vltava přijela do Evropského domu ve Freyungu. Po krátkém uvítání a pohoštění bavorskými preclíky a domácím jablečným moštem vytvořili děti nejprve obaly pro balíčky specialit: S velkým soustředěním se skládalo, razítkovalo, polepovalo, malovalo a vznikly také návrhy pro společné dvoujazyčné logo. Děti naplnily balíčky různými domácími marmeládami a společně s místní producentkou pak uvařily k obědu skvělé těstoviny. Svůj výlet děti úspěšně zakončily návštěvou na statku s chovem alpak.

Program pak pokračoval výletem dětí z třídy 4a základní školy Hinterschmiding, kteří přijeli na jaře zpracovávat vlnu na statek v Bošicích nedaleko Vimperka. Děti z vlny vyráběly malé předměty pro štěstí. V Netradiční tkalcovně paní Jiřičkové je nejprve čekala malá exkurze na téma ruční tkalcovství, kde mohly sledovat zpracování vlny až po výrobu koberce. Pak už na děti čekalo lahodné občerstvení z místních specialit, jako jsou zelné placky a koláčky. Největší nadšení vzbudila procházka pastvinami k ovcím, alpakám a oslům. Nakonec byly filcové výrobky pro štěstí opatřeny cedulkami se jmény dětí a vloženy do balíčků.

V létě projekt pokračoval: V rámci letního prázdninového programu okresní mládežnické organizace Kreisjugendring Freyung-Grafenau vyráběly děti z přísad, které jim dal k dispozici regionální výrobce mýdel, například z hydroxidu sodného, kyseliny citronové, škrobu a mnoha pestrých barev voňavé kuličky do koupele, které obohatily přeshraniční balíčky o další regionální specialitu. Další krásné aktivity, jako např. typické hry z Bavorska a Čech a skvělé občerstvení, dovršily vzrušující den plný přeshraničních zážitků.

Konečně také profesionální grafik zpracoval návrhy loga, které připravila první skupina dětí, a vytvořil dvoujazyčnou nálepku, která byla umístěna na balíčky. Stylizovaná sklenička marmelády, srdce, vlajky Bavorska a Česka a dvoujazyčný nápis výstižně ztvárňují přeshraniční myšlenku „Bavorsko-české dětské akademie. Toto logo ozdobí také informační brožurku, která zprostředkuje veřejnosti podrobnosti o celém projektu.

Mimořádnou pochvalu si zaslouží všechny děti, které se s velkou motivací podílely na projektu a díky své otevřenosti dokázaly naplnit myšlenku přeshraničního soužití. Velmi děkujeme také místním producentům z obou zemí, kteří umožnili dětem v rámci Bavorsko-české dětské akademie realizovat její motto „společné objevování regionálních produktů“.

Das könnte dich auch interessieren

Fröhliches Filzen

Eine Grundschulklasse aus dem Landkreis FRG verbringt einen spannenden Vormittag auf einem Hof in Südböhmen, auf dem sich alles um Wolle dreht.

weiterlesen

Noch die ganze Woche Weihnachtsshopping

Bis Freitag 23.12. ist das Dreimalig jeden Tag geöffnet

weiterlesen